محمد نريماني Mohammad Narimani
تاریخ تولد :  1358/05/17 Date of Birth : Wednesday,  August 8,  1979
محل تولد:  اصفهان Place of Birth: Isfahan
ملیت:  ایرانی Nationality: Iranian
متاهل Marital Status: Married

برنامه ۱۰ پله‌ای معامله روی کاغذ

سيسنك معاملاتي خود را بنويسيد

۱ – سیستم معاملاتی و مدیریت سرمایه خود را طراحی کنید.

پس از اینکه سیستم معاملاتی خود (چه تکنیکال، چه بنیادی و چه ترکیبی از هر دو) را طراحی کردید، به صورت یک فهرست آنها را یادداشت کنید. هرجنبه از نقاط ورود، خروج و روش خود را در این فهرست پوشش دهید. افزون بر آن، به همین شیوه، اصول مدیریت سرمایه خود را نیز یادداشت کنید.
۲ – معامله روی کاغذ را آغاز کنید

هنگامی که سیستم معاملاتی را بصورت واضح مشخص کردید، در همان بازه زمانی و با همان سرمایه‌ای که قصد دارید با آن، کار واقعی خود را در بورس شروع کنید، معامله فرضی روی کاغذ را آغاز نمایید.

اگر فرصت معامله بیشتری را دارید، اینکار را انجام دهید چون هرچقدر بیشتر وقت بگذارید و بیشتر معامله کنید، مدت زمان یادگیری‌تان کاهش می‌یابد.

ببینید که آیا معامله روی روند، یا مثلا معامله با ورود و خروج تدریجی برایتان مناسب است؟ با آزمون و خطا در محیط امن معامله روی کاغذ، می‌توانید تعیین کنید که آیا نیازی به اصلاح سیستم معاملاتی دارید یا نه؟

۳ – عملکرد خود را ارزیابی کنید
نتایج معامله روی کاغذ را طوری ثبت کنید، مانند اینکه با پول واقعی دارید معامله می‌کنید.

۴ – معاملات را در دسته‌های ۲۵ تایی دسته‌بندی نمایید.
هر ۲۵ معامله روی کاغذ که انجام دادید را در یک گروه قرار دهید، سپس این موارد را حساب کنید:
– سود و زیان در هر معامله
– میانگین سود و زیان
– بزرگترین سود و زیان
– تعداد معاملات برنده
– تعداد معاملاتی زیان‌ده
– تعداد معاملات سودده که پشت‌سرهم بوده
– معاملات زیان‌ده که پشت‌سرهم بوده

با محاسبه موارد فوق، هر گروه که برآیند سوددهی داشتند، را یک گروه سودده محسوب نمایید.

۵ – تا زمانی که به سوددهی برسید، تمرین کنید.

نتایج معاملات خود را تحلیل کنید و تا زمانی که به سوددهی نرسیده‌اید و احساس خوبی نسبت به خریدوفروش‌های خود ندارید، برنامه معاملاتی خود را اصلاح کنید.

۶ – سه دسته ۲۵ تایی سودده داشته باشید
پیش از اینکه به سراغ معامله با پول واقعی بروید، حتما باید سه دسته ۲۵ تایی معاملات سودده را در معامله روی کاغذ، بصورت پشت‌سرهم تجربه کرده باشید.

۷ – همچنان سیستم دسته‌های ۲۵ تایی معاملات را رعایت کنید
هنگامی که با پول واقعی هم معامله می‌کنید، دسته‌های معاملاتی ۲۵ تایی را برای تحلیل سود/زیان خود و دیگر موارد به کار ببرید و بررسی کنید که عملکردتان چگونه است.

۸ – رویکرد خود را بازبینی کنید.

اگر هنگام معامله با پول واقعی، پس از یک دسته ۲۵ تایی، معاملات‌تان سودده نبود، از خریدوفروش دست بردارید و به معامله روی کاغذ برگردید.
اگر درست هنگام بازگشت به معامله روی کاغذ به سوددهی رسیدید، احتمالا مشکل از رویکرد روانی شما در بازار بورس است و ممکن است باز هم به کمک یک مربی معاملات، نیاز داشته باشید تا بتوانید دلیل خرابکاری روانی خود را کشف کنید.
اگر معامله روی کاغذ، فورا به سودآوری نرسید، شاید اینگونه بوده که در ابتدا که به معامله روی کاغذ پرداخته بودید، خوش شانس بوده‌اید و آنقدر به اینکار ادامه نداده‌اید که چرخه‌های گوناگون بازار را تجربه کنید. پس رویکرد معاملاتی شما نیاز به اصلاح دارد.

تا زمانی که با معامله روی کاغذ به این نتیجه نرسیده باشید که سیستم معاملاتی مناسبی دارید، متوجه نخواهید شد که این مشکل ناشی از روش و سیستم معاملاتی‌تان است یا رویکرد روانی‌تان مشکل دارد.

۹ – تجربه ضرر دارید؟
اگر ۶ معامله ضررده پیاپی داشتید و یا کاهش سرمایه بالای ۱۵ درصد را تجربه کردید، چرخه بازار یا پویایی بازار و بازه زمانی که در آن معامله می‌کنید، احتمالا تغییر کرده است. باید سریع و به گونه‌ای کارآمد، خود را با این تغییرات بازار هماهنگ کنید.
(بازارها همیشه در حال تغییر و تحول هستند)

۱۰ – اگر دوره‌ای داشتید که کاهش سرمایه شدید را در بازار واقعی تجربه کردید این کارها را انجام دهید
الف – خرید و فروش با پول واقعی را کنار بگذارید، در همان بازار و بازه زمانی، روی کاغذ معامله کنید. تا زمانی که سه دسته ۲۵‌ تایی از معاملات سودده را تجربه نکرده‌اید، به معامله با پول واقعی برنگردید.

ب – سیستم معاملاتی خود را اصلاح کنید و ببینید آیا ضررهایی که در کاهش سرمایه اخیر تجربه کرده‌اید، از بین می‌رود یا نه. دوباره روی کاغذ به معامله ادامه دهید تا مثبت بودن اصلاحاتی که انجام داده‌اید تایید شود.

پ – بازه زمانی را تغییر دهید تا آن بازه زمانی را پیدا کنید که برایتان بهترین است.


زمان ارسال پست: ۰۴-۰۲-۹۸     نويسنده: محمد نريماني     تعداد بازديد از اين پست : 215 بازديد    
ديدگاه هاي شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *